skip to content
 
 
 
 .

Začíná nové podzimní kolo soutěže Euroscola 2017

 .

Registrace prodloužena do 20/10/2017! Mapovací mise se otevírá 23/10/2017!

03/10/2017
 .

V úterý 3. října 2017 začíná po prázdninové odmlce opět soutěž Euroscola. Soutěže se mohou zúčastnit studenti druhých a třetích ročníků středních škol v České republice.  Tentokrát bude soutěž netradiční. Studenti budou mapovat "bílá místa" na mapách. Usnadní tím práci humanitárním pracovníkům. Jedinou věc, kterou budou v soutěži potřebovat, je chytrý telefon a pár minut času.

 .
 .
Euroscola podzim 2017
Euroscola podzim 2017
 .
 .

Mapuj a pomoz lidem v nouzi!

Potřeby humanitární pomoci ve světě stále narůstají  a velmi často se humanitární pracovníci do postižených oblastí nemohou dostat, protože nejsou zakreslené do mapy.  Jedná se o tzv. „bílá místa“ . Jsou to oblasti, které na komerčních mapách vypadají, jako by na nich nikdo nežil. Mapa ukazuje třeba jen státní silnici, která oblastí prochází, ale ve skutečnosti se jedná o území plné měst a či vesnic, v nichž žijí i desetitisíce lidí.

Prostřednictvím mobilní aplikace MapSwipe můžete pomoci najít místa, která je potřeba zmapovat. Podpoříte tak iniciativu „Missing Maps“, kterou společně založili Lékaři bez hranic, Americký a Britský Červený kříž a Humanitární tým OpenStreetMap. Jediná věc, kterou budete potřebovat, je váš mobilní telefon a pár minut času.

 .

Jak na to?

 • Stáhněte si zdarma do vašeho chytrého telefonu aplikace MapSwipe.
 • Vytvořte si účet a uživatelské jméno předejte své vyučující, aby vás mohla zařadit do soutěže.
 • Vyučující zašle za celou školu (tzn. student 2. a 3. ročníků)j registrační formulář nejpozději do 13. října 2017. Registrace jsme nově prodloužili do 20. října
 • 23. října se v aplikaci MapSwipe objeví mapovací mise, která bude mít v názvu MAPUJ. Jakmile ji uvidíte, pusťte se do mapování. Čas máte až do 31. října.

Registrace

Registrační formulář zašlete na adresu: eppraha@europarl.europa.eu

Jak mapovat:

 • Pokud vidíte na čtverci mapy budovu, klikni na tento čtverec jednou (zbarví se na zeleno)
 • Pokud si nejste jistí, klikněte dvakrát (zbarví se žlutě).
 • Pokud nevidíte nic, například kvůli mrakům na snímku, klikněte třikrát (zbarví se červeně).
 • Hotovo? Můžete udělat “Swipe” (posunout obrazovku doleva) a pokračovat na další části satelitního snímku.
 • My spočítáme, kolik “Swipů”, která škola udělala a zvěřejníme deset nejaktivnějších škol, které vyhrají hlavní cenu.
 • Zapojte i své spolužáky a zvyšte šanci na úspěch!
 .

Hlavní cena

Hlavní cenou v soutěži je finanční příspěvek na cestu na celoevropské setkání studentů z 28 členských států EU do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku ve Francii. Finanční příspěvek je pro 24 studenů + 2 doprovody. Setkání Euroscola ve Štrasburku se škola může zúčastnit pouze 1x v kalendářním roce. Termíny setkání Euroscola ve Štrasburku jsou předběžně naplánované na jaro 2018.  

 .

Vyhodnocení

Školy, jejichž týmy toho zmapují v mobilní aplikaci Mapswipe nejvíce (počítá se počet "swipes", tedy posunutí obrazovky), vyhrávají finanční příspěvek na celoevropské setkání Euroscola ve Štrasburku. Počet akcí provedených jednotlivými studenty budeme sčítat za celou školu.

 .

Časový harmonogram soutěže

 • Registrace škol / uživatelských jmen - 3.října - 20. října 2017
 • Soutěž probíhá od 23. října (9:00) - 31. října 2017 (00:00)

Podrobné informace naleznete v sekci Pravidla.

 .
 
 .
 .
 .
 .
 

Často kladené otázky

K čemu je to dobré?

Na práci, kterou uděláte, navážou dobrovolníci u počítačů. Ti zakreslují přesnou polohu jednotlivých objektů i jejich velikost. Přesnější mapování je časově náročnější. Proto je vaše práce v MapSwipe tak důležitá. Ukazujete, které oblasti stojí za to podrobněji zmapovat a které lze ignorovat, protože na nich nic není.

Co když někdo jiný bude hledat ve stejné oblasti, jako já? Není to zbytečná práce?

Každý mapovací úkol v MapSwipe se zaměřuje na jednu oblast, kterou vymezili humanitární pracovníci v terénu. Může se stát, že víc lidí mapuje stejnou část této oblasti. Vůbec to ale nevadí, naopak. Když oblast zmapuje víc lidí, pomáhá to ještě více zpřesnit výsledky vyhledávání. Při vyhodnocování dat z MapSwipe se totiž odpovědi jednotlivých uživatelů „překryjí“ a hledá se největší shoda.

Jak se pozná, že některé místo není zmapované?

Prosba o zmapování přichází vždy od týmů humanitárních organizací, které se v terénu pohybují. Pokud na místě jsou a porovnávají situaci, kterou vidí na vlastní oči s tím, co se jim ukazuje na dostupných mapách, snadno poznají, že něco chybí. Pak žádají dobrovolníky o mapování.

Funguje aplikace Mapswipe v jiných jazycích než v angličtině?

Bohužel ne. Pro hledání budov na satelitních snímkách ale angličtinu potřebovat nebudete a všechny instrukce najdete v tomto návodu.

K čemu je dobré mapování a proč nestačí jen satelitní snímky?

Mapy, které vznikají v projektu Missing Maps, využívají geoinformatici, logistici, epidemiologové a další pracovníci humanitárních organizací. Vytvořené mapy slouží často k plánování dopravy (hledání ideální cesty mezi dvěma body, možné zastávky pro doplnění paliva) a analýzám mnoha různých druhů (např. šíření epidemií, plánování zdravotnických aktivit mobilních klinik podle analýzy hustoty obyvatelstva).

Co dělají humanitární pracovníci, když mapy nemají?

Když mapy nejsou, musí pracovníci v terénu improvizovat. Mapy kreslí například při přeletu oblasti vrtulníkem, nebo poprosí předáka vesnice, aby mapu nakreslil. Takové mapy jsou ale nepřesné a není možné s nimi pracovat jakkoliv sofistikovaně (například je využívat na monitorování výskytu nových případů nakažlivé nemoci)